Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nazca – když bohové malují

Peru je zemí, která je opředena mnoha tajemstvími a nerozluštěnými záhadami, které nedávají vědcům spát. Jedním z nejpodivnějších míst je bezesporu oblast Nazkaských linií pokrývajících peruánskou náhorní plošinu. Na cca 500km2 se vyskytuje více než 300 roztodivných obrazců.

Náhorní plošina rozkládající se na půl cesty mezi Limou a Arequipou byla v období přibližně 200 př. n. l. – 800 let n. l. zemědělsky hojně využívána indiány kmene Nazca. Bohužel se o této kultuře nedochovalo mnoho informací, žádné písemné památky a samotný zánik civilizace nám není zcela vyjasněn. Dnes můžete z ptačí perspektivy v nehostinné krajině skalnaté Pampy de San José pozorovat zvířecí postavy a geometrické tvary, které jsou zajímavé především tím, že je tvoří jedna jediná nepřerušená čára. Přitom některé z obrazců jsou velmi složité a dosahují délky až 200 metrů. Žádný z obrazců zde nenajdete dvakrát, každý je unikátní a naprosto originální. Vyobrazen je zde například kolibřík, opice, pavouk, ale také mnohá další zvířata, hmyz, ryby a ptáci. K čemu sloužily a jak vlastně obrazce vznikly, o tom se lidé doposud jen dohadují. 

Nazca, Peru

Existuje řada teorií o jejich významu. Možná sloužily jako určitý druh zemědělského kalendáře, nebo jako posvátné stezky či důležité obranné pozice. Jedna z verzí dokonce hovoří o tom, že jsou linie starodávné běžecké dráhy, které sloužily sportovcům při dávných sportovních kláních. Patrně nejvíce přijímanou teorií však je, že obrazce měly rituální náboženský význam a sloužily jako způsob komunikace s nadzemskými bohy nebo jako obětina božstvům. Jako první tuto teorii rozvinul kontroverzní švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken. Ten se proslavil především svými četnými knihami, v nichž popisuje, jaký vliv měly zásahy mimozemských civilizací do historie člověka.

A jak takové obří obrazce vznikaly? Údajně musel být z pampy odstraněn veškerý porost a následně i těžké balvany. Krajina tak byla zbavena tmavšího vulkanického povrchu a odhalen zůstal jen jemný pouštní prach tvořící podklad pampy. Linie pravděpodobně vznikaly jen pomocí tří rákosových kůlů a provazu, přesto je přímka jimi vytvořená dokonale rovná. Vědci si také pokládali otázku, za jak dlouho mohlo trvat, než byl tak velký obraz vytvořen. Proto byl v minulosti proveden zajímavý pokus: žáci z místní školy se pokusili postavit vlastní linii a díky jejich práci mohlo být spočítáno, že zhruba tisícovce zručných dělníků by stavba takového obrazce zabrala pouhých pár týdnů.

Nazca, Peru

Jednou z největších odbornic na linie v Nazce byla Marie Reicheová, která na jejich rozluštění nepřetržitě pracovala od roku 1946 až do své smrti v roce 1998. Držela se teorie, že tyto linie představují astronomický kalendář závislý na uspořádání a pohybu nebeských těles. Soudila tak podle toho, že všechny vyspělé kultury žijící na území Střední a Jižní Ameriky kladly obrovský důraz na vědomosti z oblasti astronomie. V dobách, kdy Marie Reicheová začala se svým výzkumem, byly na koncích některých linií zapíchnuté ještě dřevěné kůly, které údajně označovaly nejvhodnější pozice pro pozorování hvězd. Mezi další vědce, kteří se zajímali o jedinečné obrazce v pampě, patřili Američan Gerald Hawkins a Tony Morrisson. Oba měli své další teorie, které se zaujetím zkoumali a rozvíjeli.

Jedním z nejoblíbenějších výletů, který je však poměrně drahý, je přelet planiny Nazca v malém vyhlídkovém letadle. Zažijete fantastickou podívanou a budete nasávat tajuplnou atmosféru jednoho z nejpodivuhodnějších míst v celém Peru. Výlet bude nezapomenutelným zážitkem, který se vám zaručeně vryje do paměti. Letenka vyjde na 25 až 70 dolarů na osobu v závislosti na sezóně, délce letu a počtu lidí. Nejvhodnější dobou pro výlet jsou brzké ranní hodiny, kdy jsou linie nejlépe viditelné.

Nedaleko obrazců se rozkládá stejnojmenné koloniální město Nazca, které je svým návštěvníkům příjemným útočištěm a rozhodně stojí za prozkoumání. Díky blízkosti linií se město poměrně rychle rozvíjí a prosperuje z turistického ruchu. Při procházce městečkem si nenechejte ujít skvělé muzeum Museo Antoni / Centro Italiano Archeologico, nebo stále populárnější muzeum Casa Museo Maria Reiche. Muzea vystavují unikátní sbírky s tematikou vývoje nazkaské kultury. V centru Nazcy se rozkládá náměstí Plaza de Armas, kam vede hlavní ulice Jirón Bolognesi. Incké zříceniny Paredones ležící jižně od města jsou také jednou z hlavních atrakcí pro návštěvníky, kteří přicházejí z nejrůznějších koutů světa.

Nazca, Peru

V roce 1996 postihlo město mohutné zemětřesení, při kterém se zřítila téměř polovina všech budov, a zahynulo 10 lidí. Dalších 300 osob pak bylo zasypáno půdou v nedalekých dolech. Díky rozsáhlé rekonstrukci a nejrůznějším přestavbám již není po této katastrofě ani památky. Nejlépe uděláte, když do Nazcy přijedete v září, kdy celé město žije oslavami konajícími se na počest Panenky Guadelupské. Také v květnu se však můžete zúčastnit dalších významných náboženských svátků, jako je třeba Fiesta de las Cruces.

- jap -

Další články z Peru:
Machu Picchu – splněný sen
Cuzco – pupek světa z jiného úhlu pohledu
Za tancem do Urubamby, aneb jak se Peruánci baví
Sacsayhuaman – duchovní centrum Inků
Pisac – menší brácha Machu Picchu

Článek byl zobrazen 10 712 krát.

Kontextová reklama

  • Dovolená 2019 - zájezdy a last minute zájezdy do celého světa

    V naší nabídce najdete tisíce zájezdů do celého světa od cestovních kanceláří z ČR i zahraničí. Porovnejte si nabídky jednotlivých kanceláří a vyberte si tu nejvýhodnější.
  • To nejlepší z Peru s CK SIMON-TOURIST

    Šestnáctidenní zájezd po Peru s místním i českým průvodcem už z Prahy. Navštivte s námi Andy, místa dávných civilizací i místní indiány. Nechte se okouzlit bájným Macchu Picchu, tajemným jezerem Titicaca a vzneste se nad geoglyfy na pláni Nazca. Na krátký čas zavítáme i k Tichému oceánu.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko